Ela

Jestem sędzią międzynarodowym FCI II grupy 2.2 Molosy
w typie górskim i 2.3 Szwajcarskie psy pasterskie i do bydła.
Oprócz psów moje hobby to ogród, w którym wyhodowałam wiele ciekawych roślin. Uwielbiam też koty, które od zawsze mieszkają w naszym domu.

Paweł

Jesteśmy małżeństwem chemików i pracujemy zawodowo a hodowla jest naszym hobby (kosztownym ; )
Pierwsza nowofundlandka Greta pojawiła się w naszym domu 19 grudnia 1998 roku. Od tamtej pory nasza przygoda trwa.

Jesteśmy aktywnymi członkami Warszawskiego Oddziału Związku Kynologicznego w Polsce.

Rodzinna pasja

Jesteśmy małżeństwem inżynierów chemików. Pracujemy zawodowo a hodowla jest dla nas pasją. Aktywnie działamy w Związku Kynologicznym w Polsce Oddział Warszawa.

Jesteśmy również członkami Stowarzyszenia Terranova, które gromadzi miłośników tej rasy zainteresowanych nie tylko wystawami ale również innymi aktywnościami, które można realizować z psami – ratownictwo wodne, praca pociągowa, pomoc w potrzebie nowofundlandom.

Bliższą znajomość z nowofundlandami rozpoczęliśmy w 1998 roku.
Mieliśmy wtedy kotkę Maliństwo i po przejrzeniu wielu książek zdecydowaliśmy się na nowofundlanda bo wszędzie figurował on jako pies świetnie żyjący z innymi zwierzętami domowymi w tym również z kotami.
Kupiliśmy więc z hodowli Marioli Osmulskiej Terra Atlantis czarną suczkę Gretę, która na przekór swoim pokaźnym rozmiarom miała rodowodowe imię Calinka.
Okazała się ona wspaniałą suką hodowlaną rodząc nam w trzech miotach 27 szczeniąt.
8 z nich zostało później championami, z czego 3 interchampionami.

Naszej hodowli nadaliśmy przydomek Norkros.
Norkros to narzędzie ogrodnicze , służące do spulchniania gleby, a nasze nowofundlandy oddają się temu zajęciu z wielkim zaangażowaniem. 

W 2000 roku w naszym pierwszym miocie A urodziła się (jako jedyna biało-czarna wśród czarnych szczeniąt) Vena (Norkros AVENUE).
Vena została z nami i zakochaliśmy się w tym umaszczeniu.

W 2005 roku sprowadziliśmy sobie z Włoch biało-czarną suczkę Vertigo ULTIMA THULE FOR NORKROS)- Tulę.
Na XII Klubowej Wystawie Nowofundlandów w Lidzbarku we wrześniu 2006 roku w wieku niespełna 20 miesięcy została ona Zwycięzcą Klubu i Najpiękniejszym Nowofundlandem Wystawy (BOB), pokonując ponad 100 psów.
W 2008 roku w Tworogu, w stawce 75 psów Tula została ponownie Zwycięzcą Klubu.

Od sierpnia 2006 roku do września 2007 roku w naszej hodowli przebywał wypożyczony z Włoch biało-czarny reproduktor Full Metal BLACK KEVIN – Lillo.
Z połączenia Tuli i Lillo urodził się nam w 2007 roku miot H – siedem biało-czarnych i jedno biało-szare szczenię.
W 2008 roku Tula po raz drugi została matką rodząc 7 biało-czarnych szczeniąt po francuskim psie High Secret VOLTAIRE.

W 2011 roku ze skojarzenia naszej czarnej suczki Norkros GYPSY WEDDING – Wendy i psa BLACK PRETENDER Kaźko Słupski urodziła się jedna suczka, którą nazwaliśmy Norkros ONLY ONE – Kluska.
Kluska została w 2013 roku dwukrotną Zwyciężczynią Klubu i finalistką Danish Gold Cup 2013.

W 2019 roku córka Kluski Norkros TRAMONTANA – Tara powtórzyła sukces swojej matki wygrywając Zwycięstwo Klubu. Na Wystawie Europejskiej w Warszawie w tym samym roku Tara zdobyła resCACIB.

W 2015 roku kupiliśmy sobie czarną suczkę ESMERALDĘ Cancrimo – Esmę, która okazała się recesywnie brązowa. Pokryliśmy ją brązowym fińskim reproduktorem o imieniu Vaskipuron HERCULES HIRMUINEN i urodził się nam pierwszy miot z czarnymi i brązowymi szczeniętami.

Córka Esmy – Norkros WINTER IS COMING – Winter w 2021 i 2022 została matką dwóch licznych brązowych miotów A2 i B2, których ojcem jest Champion USA Dancing Bears I KNOW YOU RYDER.

Do tej pory w 26 miotach urodziło się nam 168 szczeniąt, które znalazły swoje domy w Polsce, Niemczech, Estonii, Litwie, Łotwie, Irlandii, Szkocji, we Włoszech i Kanadzie.

41 psów uzyskało tytuł Championa, 10 Interchampiona (CIB)

Nasz przydomek hodowlany posiada 15 suk hodowlanych i 17 reproduktorów.

W ramach Stowarzyszenia Terranova pracujemy również w wodzie.
Na przestrzeni lat podczas certyfikacji najwyższy stopień IV uzyskały dwa psy z naszej hodowli Norkros LEIA AMIDALA – Leja i Norkros IRISH COFFEE – Kofik.
Niższe stopnie osiągnęły również inne psy: Norkros BLUE CAFE – Blusia Klasa II i Weteranów, Norkros LUKE SKYWALKER – Luke – Klasa II i Norkros AND DARE MIGHTY THINGS – Foxy – I Klasa.

Wiele psów z naszej hodowli pracuje w dogoterapii.

W swojej hodowli zwracamy uwagę nie tylko na piękny wygląd ale również na względy zdrowotne. Oprócz obowiązkowego prześwietlenia stawów biodrowych staramy się aby nasze psy zostały przebadane pod kątem innych genetycznych chorób występującej w tej rasie –dysplazji łokciowej, chorób serca i cystynurii. Szczenięta odchowujemy w warunkach domowych. Przyszłym właścicielom oferujemy stałą pomoc w odchowie, pielęgnacji i przygotowaniu do wystaw.

Nowofundlandy są efektownymi, wystawowymi psami zdobywającymi coraz większą popularność ale nie można zapominać o ich pochodzeniu i pierwotnym przeznaczeniu.
Chcielibyśmy aby właściciele szczeniąt pochodzących z naszej hodowli mogli realizować się nie tylko na wystawach ale również szkoląc swoje psy w kierunku pracy wodnej, pociągowej jak i dogoterapii.

Nasz zespół

Rubens

Opiekun szczeniaków

Easy

Maine coon

Maliństwo

Nasza pierwsza kotka

Happy

Przyjechał z nami z Małego Morza

Gustaw

Sypiał w dziwnych miejscach

Milton

Nasz drugi kot

Zasady & Wymagania

Zasady hodowli w ZKwP

Aby uzyskać uprawnienia hodowlane czyli móc rozmnażać psa/sukę w Związku Kynologicznym w Polsce należy spełnić następujące wymagania: PIES: uzyskanie trzech ocen doskonałych na wystawach w tym co najmniej jednej na wystawie międzynarodowej lub klubowej wynik prześwietlenia stawów biodrowych HD- A,B,C SUKA: uzyskanie trzech ocen bardzo dobrych na wystawach w co najmniej jednej na wystawie międzynarodowej lub klubowej wynik prześwietlenia stawów biodrowych HD-A,B,C Dobra praktyka hodowlana nakazuje zbadanie stawów łokciowych ED, serca w kierunku wad wrodzonych Echo Doppler oraz cystynurii- są to badania dodatkowe nieobowiązkowe.

Szczepienia

Polskie prawo wymaga szczepienia przeciw wściekliźnie co roku. Pierwsze szczepienie należy wykonać nie wcześniej niż po ukończeniu 3. miesiąca życia. Jeżeli planujemy wyjechać z naszym psem za granicę wyróbmy mu w dniu tego szczepienia paszport. Szczepienia przeciw chorobom zakaźnym dobrze jest wykonywać co roku, a nie rzadziej niż co 2 lata. Odrobaczenia: Psa należy odrobaczać co pół roku, natomiast w przypadku gdy w domu są małe dzieci - co 3 miesiące. Przed podaniem preparatu trzeba psa zważyć aby ustalić dawkę.

Profilaktyka przeciwkleszczowa

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób w tym również śmiertelnych, Psa trzeba koniecznie zabezpieczyć obrożą, kroplami lub tabletkami wg wagi i pilnować okresu ich działania.. W przypadku wyjazdu w bardzo zainfekowane miejsce proponuję użyć dodatkowo ludzkiego sprayu odstraszającego.

Pytania

Dla Twojej wygody podajemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi, której szukasz, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde Twoje pytanie.

To jest mit!. Ani suka ani kotka nie musi mieć w swoim życiu potomstwa. Schroniska są pełne niechcianych zwierząt. Jeśli chcecie rozmnażać swoje zwierzę spełnijcie wymagania Związku Kynologicznego w Polsce i znajdźcie dla szczeniąt dobre domy

Kastrując młodego zdrowego psa pozbawiamy go hormonu testosteronu, który jest bardzo ważny nie tylko w rozrodzie ale również odpowiada za rozwój fizyczny. Niepożądane zachowania można eliminować poprzez szkolenie

Oczywiście wysterylizowana suka nie zachoruje na ropomacicze bo nie ma macicy. Nowotwory sutka występują zarówno u sterylizowanych i niesterylizowanych suczek.
Estradiol, który jest produkowany w jajnikach jest bardzo ważnym hormonem mającym wpływ na organizm.
Bardzo częstym powikłaniem sterylizacji jest nietrzymanie moczu, nadwaga i wełnista sierść

Mieszkanie w bloku wymusza na właścicielu spacer co najmniej 3 razy dziennie. Pies mieszkający w domu z ogrodem bywa czasem pozostawiony sam sobie i pozbawiony innych bodźców.
Warunek jest jeden. W bloku musi być winda. Nowofundland jest dużym, ciężkim psem i takie sytuacje jak choroba czy starość mogą wymagać znoszenia go po schodach.

Nie, nie każdy. Jedne wykąpią się w każdej kałuży a niektóre ominą wodę ze wstrętem. O pracy wodnej można przeczytać

Większość naszych psów lubi wystawy ponieważ jest to czas który spędza z nami i tylko z nami. Jest to jazda samochodem, pobyt w hotelu i sama wystawa. Oczywiście jedne psy doskonale czują się na ringu inne trochę mniej.

Skontaktuj się z Nami